Wanneer Elon Musk spreekt, luistert de markt. Zijn laatste voorspelling? Humanoïde robots worden het grootste product ooit. Wat eerst sciencefiction leek, komt nu razendsnel dichterbij. De opkomst van deze technologie is onlosmakelijk verbonden met de doorbraak van kunstmatige intelligentie (AI).
Twee jaar geleden spraken we al over AI tijdens onze seminars. Toen nog abstract, nu onmisbaar op de werkvloer. AI maakt werk sneller, slimmer en in sommige gevallen zelfs overbodig. Zowel lager- als hogeropgeleiden merken de impact. Voor beleggers biedt deze ontwikkeling kansen — mits men weet waar te kijken.
De basis van AI ligt in hardware: zonder halfgeleiders geen slimme technologie. ASML is daarin hét Europese boegbeeld, ondanks de tegenwind van het aandeel momenteel, maar wie wereldwijd wil spreiden, kiest eerder voor ETF’s zoals de VanEck Semiconductor ETF. Ook de infrastructuur achter AI groeit hard. De opslag van alle data vindt plaats in gigantische datacenters. Cloudoplossingen zijn daardoor booming business, en ook hier zijn gerichte beleggingsmogelijkheden via bijvoorbeeld de Global X Cloud Computing ETF.
Maar waar data is, zijn risico’s. Cybersecurity is inmiddels cruciaal. Bescherming van informatie is even belangrijk als fysieke veiligheid. ETF’s zoals de First Trust Nasdaq Cybersecurity ETF spelen hierop in met bedrijven als Palantir en CrowdStrike.
En dan is daar Tesla’s Optimus-robot. Tijdens een recente presentatie liet Musk dertig humanoïde robots het podium oplopen — biertjes tappende robots die beter bewegen dan mensen. Volgens Musk wordt deze markt mogelijk 25 keer groter dan die van elektrische auto’s. De productie start binnenkort, met een richtprijs van 30.000 dollar per stuk.
Voor beleggers opent dit een nieuw speelveld: producenten van robots, leveranciers van chips en sensoren, cyberbeveiligers en Cloud bedrijven vormen samen de ruggengraat van deze revolutie. Ook China speelt hierin een sleutelrol, van de 5 grootste robotbedrijven is alleen het Chinese Xiaomi beursgenoteerd
Vergeet tot slot de energie niet. AI en robotica verbruiken enorme hoeveelheden stroom. Dat maakt ook beleggingen in uranium en kernenergie opnieuw interessant. Humanoïde robots zijn geen hype. Ze worden realiteit. Slimme beleggers kijken dus vooruit en positioneren zich nu al.
Foto: Emilipothese

Kaspar Huijsman
Founder en director van Hugo Investing (voormalig BinckBank Spanje & Portugal) en is zelf ook gepassioneerd belegger.